Cansle
What do you call this snack? 你把这个小吃叫什么? I bought one bag snack on high-speed train today. I didn't know what its English name. I called it cheese. I didn't plan to buy anything on the train, just I tasted one piece of cheese, It was okay. I felt a little embarrassed not to buy a bag of cheese. So I bought one. The price is RMB38 per bag. If you buy three bags, The total price is RMB100. At the same situation, would you like to buy one? 我今天在高铁上买了一袋零食,我不知道它的英文名字。我叫它芝士鲜酪。我本没打算要在火车上买任何东西,只是我尝了一块芝士鲜酪,味道还行。我觉得尝了一块,不买,有点不好意思,所以我买了一袋。一袋的价格是38元,3袋的总价是100元。 在这种情况下,你会买一袋吗?
2025년 1월 13일 오전 9:56
교정 · 1
What do you call this snack? 你把这个小吃叫什么? I bought a bag of snacks on the high-speed train today. I don't know what it's called in English. I called it cheese. I didn't plan on buying anything on the train, I just tasted one piece of cheese, it was okay. I felt a little embarrassed not buying a bag of cheese snacks. So I bought one. It cost RMB38 If you buy three bags, the total price is RMB100. In the same situation, would you like to buy one? They look like cheese triangles to me. 我今天在高铁上买了一袋零食,我不知道它的英文名字。我叫它芝士鲜酪。我本没打算要在火车上买任何东西,只是我尝了一块芝士鲜酪,味道还行。我觉得尝了一块,不买,有点不好意思,所以我买了一袋。一袋的价格是38元,3袋的总价是100元。 在这种情况下,你会买一袋吗?
2025년 1월 13일 오전 10:21
더 빨리 진행하고 싶나요?
이 학습 커뮤니티에 참여하고 무료로 연습해보세요!